Per Wirtén är författare och frilansskribent som skriver för bland andra Dagens arena samt kultursidorna på Expressen och Sydsvenskan. Han var chefredaktör för Arena fram till 1 januari 2010 och var också en av tidningens grundare. 2009 kom ett urval av hans artiklar i boken "Kosmopolitik nu!". I augusti 2010 ger Bonniers ut Per Wirténs nya bok "Där jag kommer från" om förorten och den fjärde stadsrevolutionen.
Skicka e-brev till Per Wirtén
BLOGGTEXT | Publicerad 2012-01-31 14:18 1 kommentar
I dag har Ella Niia, ordförande i Hotell- och restaurangfacket en urbra kritik på SvD Brännpunkt av reglerna för s k arbetskraftsinvandring. Att MP tillsammans med regeringen öppnade fönstret för invandring var naturligtvis bra. När resten av Europa gjorde allt för att stoppa den gick Sverige i motsatt riktning. Och i Niias artikel finns inte ens antydningar om att vrida tillbaka klockan. Men alla som läst dagstidningar eller lyssnat till reportage i SR:s Konflikt vet att reglerna var naiva. Människor har utsatts för rovdrift. Arbetsgivare är inte välgörare, bland dem finns massor av hänsynslösa profitjägare.
Niia sågar nu också de justeringar som beslutats. Hon sätter punkten på den avgörande frågan. Det räcker inte med hårdare tillståndsprövning. Man måste också ha kontroll. Därför föreslår hon att "Migrationsverket måste ha ett tydligt uppdrag att inte bara fatta beslut utan också att följa upp de beslut de fattar, ute i verkligheten."
Men borde inte fackförbunden dras in i kontrollarbetet – och få resurser att göra det? Det är ju där kunskapen finns.
BLOGGTEXT | Publicerad 2012-01-30 17:02
Jag har hittat en liten fin artikel om eurokrisen, sedd från oväntat håll, nämligen den brittiska valutaunionen. Pundet är också en union som håller samman de fyra länder som kallas Storbritannien. Wales är UK:s fattigaste del med en BNP per person lägre än Greklands. London är EU:s klart rikaste region. Skillnaderna är enorm.
Men pundet fungerar. Den monetära unionen har kombinerats med en fiskal och politisk + en fördelningspolitik där det varje år går mellan 15 och 20 miljader pund från det rika England till det fattiga Wales.
Ska euron överleva krävs liknande fördelningspolitiska mekanismer även i EU. De som inte förstår det är eurons dödgrävare. Främst i ledet står Merkel, Reinfeldt och hela det svenska borgerliga opinionsbildaretablissemanget. Sorry, men er antipolitik riskerar sänka hela EU.
International Herald Tribune verkar inte lagt ut artikeln digitalt. Men man kan hitta den här.
BLOGGTEXT | Publicerad 2012-01-29 18:23
Jag har stått i bibliotekskö hela vintern för att läsa Kerstin Ekmans Grand final i skojarbranschen. Förra veckan blev det min tur. Vilken tur att jag inte gav upp. Men den är svår. Man kan inte sluta läsa. Det blev sena kvällar och varje morgon var jag lika trött. Ekman skriver med intelligens och lätthet som ingen annan svensk författare. De maskerade memoarerna dansar fram. Samtidigt är jag säker på att en del avsnitt gjort ont att skriva. Poängen är att hon klyver sig själv: ett arbetarklassjag som producerar och ett borgerligt jag som representerar. Det yttre och det inre. Kanske dags att läsa hennes äldre böcker också, de från 1960-talet.
I går surfade jag omkring på Spotify och gjorde tre fynd. Två brittiska sångare: Naomi Bedford (första egna cd:n tror jag) och Leon Rosselson (gammal politisk sångaktivist). Och så den unga Laurel Halo från Brooklyn – henne ska jag definitivt fortsätta hålla koll på: ljusskimrande flytande electronica. De senaste veckorna har jag nog oftast skrivit in Michael Chapmans namn på Spotify: rasande bra, gammal, med akustisk gitarr mellan tradition och råslipad framkant.
Sedan försökte jag ge Anna Ternheim en chans till. Men det går inte. Sverige håller på att drunkna i Filippa K-estetik.
BLOGGTEXT | Publicerad 2012-01-27 15:05
Jag har läst Björn Elmbrants nya bok Europas stålbad de senaste veckorna. Det är den svindlande berättelsen om eurokrisen. Svindlande är ordet. I synnerhet avsnittet om Irland.
Elmbrants böcker under 1990- och 2000-talet är en enastående prestation. Han har skrivits nutidshistoria om den nyliberala epoken — det galna kvartsseklet.
Den här gången har vi olika slutsatser. Europas stålbad slutar med en dyster dödsdom över hela europrojektet. Elmbrant drar samma slutsatser som Milton Friedman och Jonas Sjöstedt. Jag delar inte den slutsatsen. Min tilltro till de politiska systemen att klara krisen är större.
Det finns ju möjliga vägar framåt. Elmbrant gör i näst sista kapitlet en uppmunrande genomgång av dem — innan han sågar allt med motiveringen att politikerna inte har tillräcklig handlingskraft.
Här är några av de förslag som finns och diskuteras, inte bara bland hopplösa idealister som jag utan även mellan regeringscheferna och i kommissionen: Tryck mer pengar och släpp rädslan för inflation (sker inte det redan?). Euroobligationer. Skuldavskrivning för Grekland (pågår men borde vara större, förstås). Skärpta regler för bankerna och kanske helt skilja mellan traditionell bank och finansiell casinoverksamhet. En europeisk tobinskatt på finansiella transaktioner där pengar går till att stabilisera läget. Men också till en "marshallhjälp" åt södra Europa för att jämna ut de ohållbara skillnaderna i eurozonen. Några av de här förslagen innebär en så kallad fiskal union, som förmodligen är helt nödvändig för att hålla samman den monetära.
Alla de här förslagen, och säkert ännu flera ligger fortfarande på förhandlingsborden eller är under fortsatt utredning. Jag känner enorm skepsis mot de styrandeeliterna i Europa. Men jag tror inte de är handlingsförlamade.
I ett intressant avsnitt skriver Elmbrant om Angela Merkel. Han beskriver henne som synnerligen pragmatisk, inte doktrinär och fastlåst. Hon ändrar sig efter läget. Den negativa tolkningen är att hon är opålitlig. Den positiva att hon är öppet prövande och flexibel. EU är i ett läge utan historisk motsvarighet. Ingen vet med säkerhet vad som är rätt. Elmbrants porträtt av Merkel tror jag är träffsäkert. Det gav mig ny optimism. Och det talar faktiskt mot hans pessimistiska slutsatser.
I Guardian såg jag nyligen att människans hjärna är programmerad till optimism och hoppfullhet. Det är motvikt till den för människan unika kunskapen om den egna dödligheten. Kan det vara möjligt att jag blir lurad av min egen hjärna i eurofrågan?
BLOGGTEXT | Publicerad 2012-01-25 15:42 1 kommentar
Vad kan man egentligen dra för slutsatser av den stormiga eurokrisen? Jag är ingen ekonom. Min kunskap är sannerligen begränsad. Men nåt måste man ju ändå försöka förstå.
1. Ihållande underskott i statsbudgetar, som sträcker sig över konjunkturcyklarna, fungerar inte i en öppen ekonomi med fria kapitalrörelser, fri handel och öppna gränser. Sverige tvingades dra den slutsatsen under 1990-talskrisen och när Göran Persson tog över finansdepartementet. Många europeiska länder har ungefär som Frankrike haft minus varje år sedan typ 1974. Det finns säkert en massa ekonomer som nu slår mig på fingrarna, men min slutsats av alla dessa kriser är att det som funkade i mer skyddade nationella ekonomier inte längre håller. Därför finns det en stor poäng med den europakt som nu förhandlas fram.
2. Inget land kan ta sig ur en lågkonjunktur eller kris med ensidig besparingspolitik. Egentligen självklart. Men inte för konservativa politiker som Reinfeldt - Borg. Däremot ser jag i tidningarna att Merkel nu äntligen verkat insett detta. Som det ser ut en del europeiska länder nu gäller dett på ett smart sätt kombinera 1 och 2.
3. Statsvetaren Sverker Gustavsson sade redan för flera år sedan att euron innebär antingen sönderfall eller en gemensam fiskal politik. Jag har alltid trott han hade rätt och har citerat honom många gånger. Euron kommer tvinga fram någon form av gemensam ekonomisk politik i euroområdet. Hur den kommer se ut vet ingen. Men den kommer leda till mer överstatlighet. Vilket i sin tur leder till den klassiska demokratifrågan: var ska besluten fattas? För en demokrat är svaret självklart att makt nu måste flyttas från regeringschefernas toppmöten till det folkvalda Europaparlamentet.
Kommer det gå åt helvete? Kanske. Men jag håller mig till envis kritik och uthållig optimism.
BLOGGTEXT | Publicerad 2012-01-22 13:09
I dag skriver jag om Juholts avgång på Expressens kultursida. Ni kan läsa här.
BLOGGTEXT | Publicerad 2012-01-19 15:25
I dag recenserar flera tidningar Magnus Lintons nya reportagebok De hatade, den första i tre böcker från Atlas om läget i Europa. Med sina tre avsnitt om Ungern, Nederländerna och Utöya ringar han in den rasistiska högern. På de tre platserna har de nationella pekat ut tre olika fiender: romerna i Ungern (cancern som växer inifrån), muslimerna i Nederländerna (viruset som kommer utifrån) samt kulturmarxisterna, EU-vännerna och mångkulturalisterna i massaken på Utöya (de som förråder den vita nationella kroppen). Det är naturligtvis en suverän bok, helt i Lintons vanliga klass.
Vi befinner oss i en guldålder för debattböcker. De diskussioner och viktiga inlägg eller utspel som tidigare återfanns på kultursidorna har utvandrat till böckerna. Listan med de man helt enkelt måste läsa är lång. Så har det nog inte varit sedan pocketexplosionen för 40-45 år sedan.
Några exempel: Jag har just lämnat min recension till Sydsvenskan om David Jonstads Kollaps. En bok jag verkligen inte vill ha oläst, trots mängder av invändningar. Förra året kom viktiga böcker av till exempel Isobel Hadley Kamptz och Lisa Bjurwald. Jag läste pocketutgåvan av Kristina Matssons Landet utanför om glesbygden. Och vem missade Magnus Bärtås och Fredrik Ekmans bok om Nordkorea? Så där kan man fortsätta. Mattias Gardell, Andreas Malm, Bengt Göransson, Kajsa Ekis Ekman och så vidare.
Ingen av författarna tjänar egentligen några pengar på sina böcker. De skrivs för att de måste.
Att dagstidningarnas ägare utarmat kultursidorna på resurser (och därmed även status) har inte fått samhällsdebatten att tystna. Rösterna har bara flyttat sig. Påståendet att debatten kortats ner och omlokaliserats till den digitala offentligheten är bara en halvsanning. Den har i huvudsak blivit längre och flyttat in i böckerna.
BLOGGTEXT | Publicerad 2012-01-17 16:03 6 kommentarer
Har Socialdemokraterna kvar någon självbevarelsedrift? Håkan Juholt har haft lång julsemester. När han kom tillbaka började han i bekant stil: säga skarpa saker som han omedelbart tvingades justera eller släta över. Hur långt tålamod har SAP:s kommunalråd ute i landet? Är det inte dags att säga ifrån?
När han blev vald till partiledare tänkte jag som de flesta: det här kommer bli skakigt i början. Han var oerfaren, oprövad och hade aldrig haft ledarpositionen i något sammanhang. Men alla kan växa med uppgiften. Vem minns inte Göran Perssons första tid som statsminister? Jag ger honom tolv månader, innan dess ska jag inte säga något generellt om honom, tänkte jag. Han var en stark talare med goda intentioner, bra början tänkte jag.
Sedan kom Juholtaffären. Jag blev lika arg som alla andra, sade det och skrev det. Hans omdöme var slirigt som snömodd i februari. Men jag bestämde mig att hålla fast vid de där tolv månaderna. Inga generella omdömen. Men sedan har det bara fortsatt. Han har tomrum och håligheter där avgörande samhällsfrågor ligger övergivna. Han är okunnig. Han pratar ditt och datt utan trovärdighet. Han slirar med sanningen, med trasslet runt SAP:s oppositionsbudget som mest besvärande exempel.
Socialdemokraterna har under vintern förlorat sin roll som ledande oppositionsparti. När Studio ett eller P1 Morgon ordnar debatt mellan statsråd och opposition är det allt mer sällan en socialdemokrat finns i studion. Bara två socialdemokrater hörs regelbundet: Ylva Johansson och Morgan Johansson – den senare därför att han i likhet med SD vädrar åsikter om att nya medborgarskap ska kunna dras in. Oppositionen företräds numera mest av V eller MP. Och ärligt talat: vem bryr sig längre om vad Socialdemokraterna tycker om viktiga aktuella stridsfrågor?
Oppositionen har inte länge en trovärdig statsministerkandidat. Och inte heller en trovärdig kandidat som finansminister. Jag tycker inte heller de är trovärdiga. Jag skulle inte rösta på dem. Det finns andra röd-gröna partier.
Hur länge ska det här tillåtas fortsätta? Jag tror inte längre på de där tolv månaderna. Håkan Juholt och Tommy Waidelich måste tvingas avgå. Hur det ska gå till vet jag inte. Men jag tror att starka kommunalråd utanför de tre stora städerna kan göra det.
Jag vet att Socialdemokraternas problem är politiskt och mycket djupare än partiledaren. Men Juholt och Waidelich gör inget bättre. Allt blir ju bara värre. Tiden går.
BLOGGTEXT | Publicerad 2012-01-15 10:52
I dag skriver Per Svensson fantastiskt bra om Malmö och kriminaliteten i Sydsvenskan. Läs det. Han påpekar att Malmö som stad blivit förklaring till våldet, medan liknande våldsdåd i andra städer få specifika förklaringar: krogtäthet, kriminella kretsar eller annat. Men i våldet i Malmö förklaras med "Malmö".
Så här skriver han: "Varför denna särställning? Jag tror att det beror på att "Malmö" används som ett kodord för "invandrare". Det är därför Sverigedemokrater och deras likasinnade med sådan vällust frossar i skräckrapporter från "gangsterstaden". Ju värre desto bättre."
Föreställningar att våldet ökar har blivit ett närmast religiöst mantra. För många har det blivit ett existentiellt tillstånd, en orubblig utgångspunkt. Det är Sverigedemokraternas hemmaplan. Men verkligheten är inte så enkel. Även i Malmö verkar våldsbrotten under 2000-talet ha minskat. Per Svensson påpekar också att känslan av trygghet i Malmö är väldigt olika från stadsdel till stadsdel. "Trygghetssegregering. Det är ett bra ord. Vad det säger är att de människor som i den SD-färgade retoriken pekas ut som det stora kriminella hotet mot Sverige, de människor som bor i invandrardominerade problemområden, i själva verket är brottslighetens primära offer."
BLOGGTEXT | Publicerad 2012-01-12 18:15 21 kommentarer
Det var förfärligt att höra Bengt Westerberg argumentera i Studio ett för förbud mot manlig omskärelse. Förfärligt. Det är samma ohöljda ovanifrånperspektiv som när franska liberaler och socialister argumenterar för slöjförbud.
Jag antar att han i konsekvensens namn även vill förbjuda barndop. Men i en tid av kulturell lomhördhet inför religion tror väl de flesta att dop är en sekulär ceremoni i kyrklig miljö utan djupare konsekvenser för den döpta. Men den enda egentliga skillnaden är ju att dopet inte lämnar spår på kroppen. Det är annars samma rit som placerar ett barn i en historisk gemenskap av troende, församlingen, och lägger det i guds famn.
Mina förföräldrar tillhörde väckelserörelsen. I den stred många för rätten att slippa barndop. De ansåg att den vuxna skulle besluta om sitt dop och sin frälsning. Men det fanns en skillnad. Frikyrkornas folk ville inte förbjuda barndop. De ville inte inskränka någons rättighet. De ville vidga den, så att de också kunde göra som de ansåg vara rätt.
Hur skulle jag göra om jag var av judisk familj och fick söner? Jag vet inte. Men efter att ha följt debatten skulle jag nog bestämt valt omskärelse, som påminnelse om en historia av förföljelse och inbördes solidaritet mina barn erfarenhetsmässigt aldrig skulle kunna fly från – omskurna eller inte. Om omskärelse av pojkar förbjöds skulle jag utan minsta tvivel, som ren protest, åka utomlands för att göra det. Och jag skulle ta med Voltaires Om toleransen i väskan, där han försvarar en religiös minoritets rätt att få leva i fred i majoritetssamhället.
Jag hade haft helt annan respekt för protesterna om de letts av judiska och muslimska män som plågas av att vara omskurna. Då hade det varit en helt annan sak. Men nu är det en klick rädda ideologer som vill likrikta människor efter sekulär modell.
Nyligen läste jag att WHO propagerar att fler ska bli omskurna, oavsett religion eller inte religion, eftersom det drastiskt minskar risken att smittas av HIV. Det sammanföll med att uppropet mot manlig omskärelse publicerades i den svenska provinsen.
BLOGGTEXT | Publicerad 2012-01-12 08:36
I dag var Göran Persson på P1 Morgon och bekräftade det han sagt tidigare i veckan: att Sverige bör vara med i den europakt som just nu håller på att utarbetas. Äntligen en Socialdemokrat som tar tydlig ställning, vågar sätta ner foten och bilda opinion. Det kändes som en lättnad att höra honom. Vänsterns inställning till Europafrågan får inte monopoliseras av V och Sjöstedt.
Har han rätt? Jag börjar tro det. Jag ångrar några alldeles för kategoriska formuleringar i en av mina ledare på Dagens arena strax före jul.
Ingen vet ännu hur den där uppgörelsen exakt kommer se ut. Men mitt ja förutsätter att regeln om budgetbalans gäller över konjunkturcykeln och medger undantag vid svåra kriser och katastrofer. Samt att den inte ska behöva skrivas in i Grundlagen, av den enkla anledningen att sådana regler inte bör finnas i grundlagar. Jag är rätt säker att båda förutsättningarna kommer uppfyllas.
För första gången tycker jag också det nu blivit politiskt viktigt att Sverige går med i eurosamarbetet. Inte så opportunt tillfälle att skriva det. Jag vet. Men europakten kan sätta i gång en helt ny dynamik i Europa där de som inte har euro långsamt försvinner bort ur själva unionen när den fördjupas med allt tätare ekonomiskt och förhoppningsvis fördelningspolitiskt samarbete. (Jag skrev om det på bloggen för någon dag sedan).
Det som bestäms nu kan tyckas vara "svaga" beslut. Men jag tror motsatsen. Pakten kan bli en vattendelare.
I dag kommenterar jag röran i det republikanska partiet och primärvalen på Dagens arena.
BLOGGTEXT | Publicerad 2012-01-11 12:56
I dag har ytterligare en iransk forskare som jobbar för landets kärnenergiprogram mördats av en bomb. Jag tror det är den femte bomben mot dem. Ingen vet vem som ligger bakom terrorvågen. Men den följer ett katastrofalt mönster av mord som konfliktmetod. Israel var först ut med utomrättsliga avrättningar under den andra intifadan. Under Obamas presidenttid har USA satt dem i system i Pakistan. Även en amerikansk medborgare, aktiv i al-Qaida, har avrättats.
Jag minns USA:s första avrättning i Jemen, det kan ha varit 2002, och vågen av protester den väckte. Anna Lindh var utrikesminister och rasande arg. I dag är det bara människorättsorganisationer och Pakistans regering som protesterar.
Utomrättsliga avrättningar är inte bara ett brott mot folkrätten. Det är en lek med elden. Om någon radikal islamistgrupp från Pakistan, iransk säkerhetstjänst eller kanske al-Qaida lyckas mörda en högt uppsatt general eller politiker i hans hem i USA – låt oss säga av en självmordsbombare – kan Vita huset inte säga så mycket, varken rättsligt eller moraliskt. De har ju redan gjort samma sak själva. Gång på gång.
BLOGGTEXT | Publicerad 2012-01-09 13:14
I mellandagarna publicerade Eurozine en artikel jag skrivit om EU och eurokrisen. Den är delvis en upprepning av artikeln i Expressen 2/12, men omarbetad och ordentligt utökad. Där skriver jag bland annat så här om det senaste stora toppmötet 9 december:
"Statsvetare och ekonomer har länge påpekat att euron kommer leda till sönderfall eller federalism, eftersom en monetär union är omöjlig utan en fiskal. En försiktig tolkning av höstens alla europeiska toppmöten, och i synnerhet det senaste, är att eurons djupa kris i bästa fall innebär att den till sist blir den integrationskraft många förutspått. Via euron backar Europa då, till ett ohyggligt högt socialt pris, in i en starkare politisk union. Denna uppdelning i ett slags A-, B- och C-lag, som nu antyds, kan vara första steget i en långsamt verkande logik där de länder som står utanför eurosamarbetet också pressas allt längre ut i periferin och slutligen bort från själva EU. Med en starkare politisk union, med gemensam kontroll- och stabiliseringspolitik där euron är sammanhållande kitt, tvingas medlemsländerna så småningom till ett val: inget EU-medlemskap utan euro. De beslut som nu fattats är då inte steg mot sönderfall och uppsplittring, utan inledningen till en betydligt mer komplicerad fördjupningsprocess. Men det får inte ske utan att frågorna om folkstyre, medborgarskap och demokrati tvingas in dess absoluta mitt. Vilken karaktär ska den, på många vis underliga, europeiska överstaten ha? Frågan väntar våra svar — våra ställningstaganden."
Ni har väl koll på Eurozine? Där samlas jag vet inte hur många europeiska kulturtidskrifter. Från Sverige är det Arena, Fronesis, Glänta och Ord&bild. Artiklar översätts till olika språk. Nya orginaltexter beställs. Man hittar alltid intressanta saker. Bästa sättet är att signa upp sig för deras newsletter.

Herbert Tingstens sista dagar — Berättelsen om ett liv. (Bonniers 2013).




Kråk Ulof i Bäck å ana rikti fok Fotografier av Karl Lärka 1916-1934 (Modernista, 2004)


Tidigare ansåg de flesta av oss att fattigdomen var förlagd till den tredje världen. Fattigdom kopplades till bilder på svältande afrikaner, utblottade indier och misären i de ändlösa kåkstäderna runt den fattiga världens storstäder. I dag är bilden mer komplicerad.

bild


bild





Skrivet av Hans 2012-02-02 14:22
Bert Karlsson också...
Jag skulle faktiskt vilja göra lite reklam för ett radioprogram, Radio 1 i höstas där Bert Karlsson var gäst hos Robert Aschberg. Bert pratade ganska länge om vansinnet med bemanningsbolagen som använder sig av utländsk arbetskraft. Enligt honom verkar dom över hela västergötland och skaraslätten, dom finns i alla brancher som livsmedel, jordbruk, bygg-, transport och industrin. Genom lönedumpningar och inte följa fackliga avtal vinner dom ganska lätt olika upphandlingar och tränger därmed ut dom seriösa företagarna.
Nu är väl inte Bert Karlsson den store arbetsmarknadsexperten, men om en bråkdel av vad han berättade stämmer så är det en skrämmande utveckling.
Programmet bör finnas i Radio 1:s arkiv.